Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy zarząd spółki jest administratorem danych osobowych?

Aneta Kułakowska26 września 2018Komentarze (0)

Dzisiejszy wpis powstał również w oparciu o bardzo często pojawiające się pytanie:

Czy zarząd spółki jest administratorem danych osobowych?

Jeśli w tym zakresie pojawiają się wątpliwości to warto je rozwiać, aby przejść dalej do tematyki bardziej skomplikowanej.

 

Czy zarząd spółki jest administratorem danych osobowych?

Jeśli jesteś członkiem zarządu spółki z o.o. to musisz wiedzieć, że administratorem danych osobowych przetwarzanych w spółce jest właśnie spółka. Administratorem nie jest zarząd spółki z o.o. czy osoba lub członkowie zarządu.

Administratorem nie jest również pracownik spółki, któremu powierzono wykonywanie obowiązków związanych z ochroną danych osobowych w spółce. Ani tym bardziej administratorem nie jest IOD, czyli inspektor ochrony danych.

Administratorem danych jest sama spółka z o.o., ale obowiązki administratora danych osobowych (ADO) pełni w niej zarząd jako organ spółki. Zgodnie bowiem z k.s.h. zarząd posiada prawo reprezentowania ADO oraz prowadzenia sprawy spółki. W przypadku zarządu jednoosobowego wszystkie uprawnienia do reprezentacji spółki przysługują jedynemu jego członkowi. Z kolei w zarządzie wieloosobowym zasady reprezentacji określa umowa spółki lub stosowane są zasady reprezentacji określone w k.s.h. Zakładam jednak, że o tym już wiecie.

W art. 4 pkt 7 RODO znajdziecie definicję administratora danych osobowych. Administrator danych osobowych oznacza organ, jednostkę organizacyjną, podmiot lub osobę decydującą o celach i środkach przetwarzania danych osobowych. W przypadku osób prawnych to sam przedsiębiorca, czyli spółka z o.o. pełni funkcję  administratora danych osobowych.

 

Po tym krótkim wpisie liczę, że już nie macie wątpliwości i wiecie kto jest administratorem danych osobowych w spółce z o.o. Na pewno ADO nie jest zarząd spółki z o.o., ani członek zarządu.

 

 *****

Polecam poprzednie wpisy:

Członek zarządu spółki inspektorem ochrony danych

Rodo w spółce z o.o.

 

Zapraszam również do śledzenia wpisów na moim blogu Zarząd w spółce z o.o.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: